Krvácení dásní může být jen začátek. Co je příčinou parodontózy a jak se léčí?

Malým dětem se již odmala vštěpuje, že pravidelné čištění zubů vyžene z úst červíky a zabrání vzniku kazu. Jenže zanedbaná ústní hygiena znamená v dospělosti mnohem víc než jen zvýšenou kazivost zubů. Krvácení dásní, zápach z úst i obnažené zubní krčky, to vše směřuje ke strašákovi jménem parodontóza. Jak se onemocnění projevuje a v čem spočívá parodontická léčba?
rezervujte si svůj termín

Vzpomínáte si na onu reklamu na zubní pastu, apelující, že krev v umyvadle při čištění zubů je závažným problémem? Ačkoliv televizní spot sklízel různorodé ohlasy, hlavní myšlenka zůstává pravdivá: zdravé dásně nekrvácí. Právě zanícené dásně jsou jedním z prvních projevů onemocnění parodontu, tzv. parodontózy.

Parodontitida se však rozvíjí postupně a dlouhou dobu se drží ve fázi chronického zánětu dásní. Pokud se zánět ponechá náhodě, přichází to, čeho se každý obává: zuby se začnou uvolňovat.  

Znovu zdravé zuby i dásně

Komplexní léčba

Po důkladném parodontologickém vyšetření

Bezbolestný zákrok

V lokální anestezii nic neucítíte

Vysoká úspěšnost léčby

Díky moderním technologiím a vybavení

Co je a jak vzniká parodontóza?

Parodontóza nebo také parodentóza je infekční onemocnění, které napadá kost, dásně a celkově okolí zubu. Měkké i tvrdé tkáně, krčky zubů, zkrátka to, co zub drží na svém místě. Na parodont a jeho zdraví má vliv především to, jak dobře o své zuby pečujete.

Čistit si zuby 2× denně tvoří naprostý základ, ovšem i to může být leckdy málo. Zubní plak se totiž usazuje nejen na povrchu zubů, ale i v mezizubních prostorách a na hůře dosažitelných místech. Nejen v tomto ohledu hraje pravidelná návštěva dentální hygieny důležitou roli.

‚‚Plak je živnou půdou pro bakterie – jakmile se v ústech přemnoží, připraví perfektní podmínky pro vznik zánětu.‘‘

MDDr. Lenka Dvořáčková

Nejčastější příčiny parodontózy

Kromě nedostatečné ústní hygieny včetně špatné techniky čištění zubů může být příčinou parodontózy také:

V prvotní fázi se onemocnění projevuje velmi nenápadně, a to především zvýšenou citlivostí zubů při žvýkání i čištění, oteklými dásněmi či zápachem z úst. Čím dříve se lehčí forma zánětu, tzv. gingvitida, podchytí, tím lépe. V tomto případě to znamená věnovat maximální pozornost dokonalé ústní hygieně a nebát se konzultovat obtíže s lékařem, který určí závažnost situace a doporučí vhodnou léčbu.

Kdy je nejvyšší čas obrátit se na stomatologa?

Léčbě vždy předchází konzultace a parodontické vyšetření

Parodontální léčbě vždy začíná stomatologickým vyšetřením, kdy zubař nejprve posoudí stav dásní, a odebere potřebné vzorky, které určí závažnost parodontální infekce. Teprve na základě výsledků vyšetření lékař doporučí vhodnou léčbu a další postup.

rezervujte si svůj termínvolejte +420 211 153 603

Volejte kdykoli od pondělí do pátku mezi 7:30 – 19:00

Jak probíhá léčba parodontózy v RP CLINIC?

Parodontální léčba je komplexní a její průběh se odvíjí od intenzity a fáze onemocnění. Zpravidla však zahrnuje preventivní hygienická opatření a konzervativní léčbu, vždy s cílem zachovat chrup v co nejlepším stavu a zabránit zhoršování nemoci. Lékař vám může doporučit také chirurgický zákrok, aby došlo k co nejmenšímu poškození okolí zubu a dásní.

 • ikona značící leštění zubu a čistotu

  1. Hygienická fáze léčby
  Hygienická fáze je základem celé léčby. Začíná odstraněním zubního plaku a kamene, dále pokračuje stomatologickým vyšetřením a ošetřením stávajících zubů. Zuby, které vykazují velké známky poškození a není možné je zachovat, musí zubař odstranit.

 • ikona značící laser

  2. Konzervativní léčba parodontu
  Konzervativní léčba spočívá v nechirugickém ošetření kořene a zubu pod dásní. Ošetření všech zubů se provádí během dvou návštěv, a sice v lokální anestezii. K ošetření tkání používáme moderní zubařský laser, který je šetrnější a zkracuje dobu hojení. Infekci odstraní velmi účinně, čímž sníží potřebu chirugického zásahu.

 • symbol anestezie umrtvení a injekce

  3. Chirurgický zákrok
  Jestliže konzervativní léčba nestačí, chirurgický zákrok je nevyhnutelný. Zubař při něm ošetří kostní tkáň poškozenou zánětem, čímž se eliminují parodontální defekty a obnoví se poškozená tkáň. Veškeré zákroky probíhají v lokální anestezii a jsou tedy bezbolestné.

rezervujte si svůj termín volejte +420 211 153 603

Volejte kdykoli od pondělí do pátku mezi 7:30 – 19:00

I návštěva zubaře může být příjemná

Věděli jste, že 8 % lidí trpí intenzivní úzkostí ze zubařského křesla? U některých z nich jsou pocity nevolnosti tak silné, že k zubaři raději vůbec nechodí. Na naší klinice vám rádi ukážeme, že ošetření zubů nemusí bolet a že profesionalita může jít ruku v ruce s empatií a lidským přístupem.

Ošetření nejmodernějšími přístroji

Naše klinika disponuje nejmodernějším technickým vybavením, které výrazně ovlivňuje vysokou úspěšnost léčby a zákroků. Lékař při ošetření využívá moderní operační mikroskop, nejlepší své kategorie, díky kterému zachytí každý detail, jenž je pouhým okem nepostřehnutelný.

Prohloubení vestibula

Pokud nosíte protézy a trápí vás pokročilé stádium parodontózy, lékař může navrhnout takzvané prohloubení vestibula. Jedná se o chirurgický zákrok zaměřený na zvětšení prostoru v oblasti dásně, což může být užitečné při léčbě parodontózy nebo pro lepší uchycení zubních náhrad. Umožňuje lepší adaptaci a stabilitu protéz tím, že zvyšuje množství dostupné kostní tkáně, na které může protéza lépe držet.

I zdraví má svou cenu

Ošetření chrupu u nás provádí pouze špičkoví odborníci v oblasti zubní medicíny, jsou tedy naprosto bezpečná a účinná. Využíváme moderní technologie a nejnovější postupy. Naši zubaři patří ve svých specializacích mezi špičky oboru a nejen že se neustále vzdělávají v ČR i zahraničí, ale učí se od nich i konkurence.

Parodontologické vyšetření a sestavení léčebného plánu

4.950 Kč

objednejte se na termínvolejte +420 211 153 603

Volejte kdykoli od pondělí do pátku mezi 7:30 – 19:00

Stáhněte si ceník

Nechte nám e-mail a my vám zašleme kompletní ceník procedur RP CLINIC.

Děkujeme.
stáhnout ceník v pdf
Zároveň vám zasíláme odkaz na stažení do mailu.
Oooops. Něco se nepodařilo. Zkusete to prosím znovu.

Co vás může zajímat...

Jaké jsou nejčastější příznaky parodontózy?

V prvotní fázi se onemocnění projevuje zvýšenou citlivostí dásní či zápachem z úst. Poté se přidává pravidelné krvácení dásní a při zasažení zubní kosti hrozí ztráta zubu.

Kdy je nejvyšší čas obrátit se na stomatologa?

Ve chvíli, kdy zpozorujete některý z příznaků, s návštěvou zubní kliniky neotálejte. Jestliže se parodontóza podchytí včas, nemusíte o zub přijít.

Jak probíhá léčba parodontózy?

Průběh léčby určí lékař na základě stomatologického vyšetření. Jejím základem je nastolení perfektní ústní hygieny, která spočívá v odstranění zubního plaku, kamene a ošetření stávajících zubů.

Je ošetření bolestivé?

Zákrok vždy probíhá pod lokální anestezií, kterou lékař šetrně aplikuje na ošetřované místo a tím ho znecitliví. Není se tedy čeho obávat.

Nechte se ošetřit v nádherných prostorách RP CLINIC

recepce a odpočinková zóna pro pacienty dentální sekce rp clinic

Nepropásněte novinky a tajné tipy od lékařů

Nechte nám e-mail a my vám čas od času zašleme novinky, akce nebo tajné tipy od našich lékařů.

Děkujeme.
Až bude něco nového, budete o tom vědět první.
Oooops. Něco se nepodařilo. Zkusete to prosím znovu.

Jak se k nám dostat

METREM B

Od zastávky Náměstí Republiky je to k nám 200 m (asi 2 minuty) pěšky ulicí Na Poříčí.

Tramvají 6, 8, 15, 26

Zastávka se jmenuje Náměstí Republiky je to k nám 150 m pěšky ulicí Na Poříčí.

VLAKEM

Masarykovo nádraží je vzdálené pouze 300 m (asi 3 minuty pěsky).

Autem

V okolí je modrá parkovací zóna. S klinikou sousedí parkování OC Palladium.

klinika v Google mapách

Mohli jste nás vidět v médiích

logo pořadu život ve hvězdách TV nova
logo časopisu vogue
logo časopisu forbes
logo časopisu playboy
logo magazínu estetika
logo časopisu dolcevita

Zažijte nejmodernější technologie v praxi

Využíváme nejlepší dostupné vybavení za miliony korun, třeba nejúčinnější laser současnosti Fotona SP Dynamis Pro  nebo speciální a extrémně výkonné zubní mikroskopy.

Splňujeme nejpřísnější normy a certifikace

certifikace 9001 ISO logo

Splňujeme přísnou normu ISO 9001 pro jakostní a procesní řízení. Nastavení standardů certifikace nám umožňuje efektivně reagovat na potřeby našich pacientů a nabízet péči nejvyšší možné kvality.

logo normy iso 27001 pro zdravotnická zařízení a bezpečnost informací

Ochrana dat a informací o klientech je pro nás absolutní prioritou. Proto jsme se zavázali k certifikaci ISO 27001. Tento závazek nám umožňuje efektivně ochraňovat citlivé informace a reagovat na aktuální bezpečnostní výzvy.