kožní zneménka
a pihy

Kožní znaménka a pihy jsou součástí naší identity, ale neměli bychom zapomínat na jejich potenciální zdravotní rizika. Každý z nás má na těle různé pigmentové nepravidelnosti, a některé z nich mohou být za určitých okolností nebezpečné. Péče o znaménka a pihy je tedy důležitá nejen z estetického hlediska, ale také pro odhalení zdravotních rizik. Nežádoucí znaménka i pihy umíme bezbolestně odstranit během několika minut. Vaše zdraví a krása jdou ruku v ruce.

objednejte se na vyšetření

Zdraví na prvním místě

Pokud si pečlivě prohlédnete své tělo, nejrůznějších znamének a pih pravděpodobně napočítáte desítky. Možná si všimnete tmavšího či světlejšího zabarvení, odlišných tvarů i velikostí – v každém případě znaménko nemusí, ale může představovat hrozbu. Zhruba v 5 % způsobuje rakovinu kůže (tu nejzávažnější) melanom, zhoubný nádor, který může vzniknout i ve stávajícím znaménku. Klíčem k udržení zdravé pokožky jsou pravidelné kontroly znamének u dermatologa, které vám zaberou minimum času a přinesou klid na duši.

Znaménka, která u nás můžete řešit

Jestliže je vaším snem pleť pouze osvěžit, dodat ji šťávu a pozvednout ochablé kontury, není nutné hned podstupovat složité zákroky. Perfektní službu vám v tomto případě udělají i minimálně invazivní ošetření.

Mateřská znaménka

Nepravidelnosti na pokožce v podobě znamének vznikají při narození nebo těsně po něm. Vrozené hnědé skvrnky sice nebývají rizikové, přesto existuje malá šance, že se z nich může v průběhu života vyvinout melanom. I když vás tedy znaménka z hlediska estetiky nijak neovlivňují, myslete na své zdraví a nepodceňte pravidelné kontroly.

Pigmentová znaménka

Pigmentová znaménka, odborně nazývaná névy, mají mnoho podob– mohou být plochá, vyvýšená i různě zbarvená. Překvapivě ta nejméně nápadná až téměř neviditelná znaménka je obzvláště důležité sledovat a získat tak jistotu, že jsou neškodná. S šetrným odstraněním znamének, ať už pro to máte jakýkoliv důvod, pomůže laser.

Pihy

Jestliže pihy na svém obličeji či krku nevnímáte jako osobitý doplněk krásy a toužíte se těchto drobných plochých flíčků zbavit, je to zcela v pořádku. Se zmírněním lehkých pigmentových skvrnek na obličeji si poradí chemický peeling, který svými exfoliačními účinky povrch pleti krásně obnoví. Bezbolestně a s minimálním zásahem do pokožky lze odstranit pihy také laserem.

Stařecké skvrny

K narušení pigmentace pokožky může dojít i vlivem stárnutí a častého vystavování pokožky slunci. Hnědé flíčky se nejčastěji objevují na obličeji, dekoltu i na rukách, tedy na místech, která jsou nejsilněji vystavená slunci. K odstranění stařeckých neboli slunečních skvrn používáme dle rozsahu pigmentace a fototypu kůže frakční laser, intenzivní pulzní světlo (IPL), případně chemický peeling.

Jaký je rozdíl mezi pihou a znaménkem?

Rozdíl mezi pihou a kožním znaménkem tkví ve struktuře – pihu tvoří výhradně pigment, bývá spíše plochá, jasně ohraničená, a na její vznik má vliv sluneční záření. To také vysvětluje, proč zabarvené skvrnky na kůži představují estetický problém především v létě. Oproti tomu znaménko se skládá z névových buněk a může mít světle růžové až červené zbarvení a také nepravidelný tvar. Právě ze znamének může vzniknout nebezpečný melanom.

Která znaménka je nutné hlídat?

Znaménko, které může být potenciálně škodlivé, je laicky velmi obtížné rozeznat. K odhalení možných nesrovnalostí slouží pravidelné kontroly u dermatologa, který pomocí ručních i digitálních přístrojů dokáže včas zaznamenat podezřelé změny na kůži a navrhnout optimální řešení. Dá se říci, že k rizikovějším se řadí znaménka s tmavší pigmentací a velikostí nad 5 milimetrů.

více o odstranění znamének

Nejčastější důvody k odstranění znamének či pih

  • Estetika – znaménko či výrazná piha na viditelném místě, ať už na krku, obličeji nebo například na dekoltu, vám může vadit z kosmetických důvodů.
  • Praktické hledisko – překáží vám znaménko na těle? I to je dostatečný důvod, abyste svou situaci konzultovali s lékařem.
  • Zdravotní riziko – pokud vyšetření ukáže, že je znaménko rizikové, může vám dermatolog doporučit jeho odstranění.

Z vyšetření znamének nemusíte mít strach

Trápí vás nežádoucí projev na kůži, ale bojíte se, co přesně vás u lékaře čeká? Uklidníme vás. Kontrola znamének je skutečně pouhá kontrola a po jejím absolvování se většině pacientů uleví – ujistí se totiž, že jejich znaménka jsou v pořádku a dále stačí docházet pouze na pravidelné kontroly alespoň 2 × ročně.

více o odstranění znamének

Jestliže si znaménko či pihu přejete odstranit čistě z estetických důvodů, i tak je vyšetření dermatoskopem nezbytné, aby mohl lékař určit vhodný postup zákroku. V případě podezření u rizikového znaménka lékař odebere vzorek tkáně, které se následně posílá na histologické vyšetření.

objednejte se na vyšetření

Bezbolestné odstranění znamének a pih pomocí laseru

Samotné odstranění znamének, pih či pigmentace je v RP CLINIC zcela bezbolestné – výkonný laser na rozdíl od skalpelu dokáže lokálně ‚‚rozmělnit‘‘ nežádoucí kožní útvar či pigmentaci na drobné částečky, aniž by poškodil okolní tkáň. Jedná se tedy o drobné ambulantní ošetření s rychlou dobou hojení.

více o odstranění znamének

Kontrola znamének

Osvoboďte se od obav z nebezpečných kožních znamének s naší odbornou lékařskou kontrolou. Neriskujte rakovinu kůže a zastavte se alespoň 1x ročně na kontrolu.

ke znaménkům
asi 40letá žena se znaménky na kůži

Odstranění kožních znamének

Máte–li znaménko na viditelném místě, časem vám může začít vadit natolik, že se rozhodnete pro jeho odstranění. Díky moderní dermatologii už nemusíte pod skalpel.

k odstranění znamének
mladá dermatoložka kontroluje znaménka pomocí dermatoskopu

Pigmentové skvrny

Tmavě zbarvená místa na obličeji, dekoltu, krku či jiných částech těla přitom nemusí značit zdravotní problém, ale mohou zanechat velké stopy na vašem sebevědomí.

k pigmentacím
sympatická dáma ve věku asi 50 let

Proč RP CLINIC?

ikona ruky se srdíčkem značící zdravotní péči

mimořádná péče v luxusních prostorách

Nadstandardní péče, diskrétnost i přátelský přístup jsou jedny z mnoha důvodů, proč se se k nám klienti rádi vrací.

ikona ženského těla a květiny značící krásu

DŮRAZ NA
PŘIROZENOST
A OSOBITOST

Umíme vyslechnout vaše přání, ale zároveň zdůraznit vaši přirozenou krásu.

ikona zubního křesla značící péči

MODERNÍ
VYBAVENÍ
KLINIKY

Dosahovat viditelných a účinných výsledků by nebylo možné bez moderních technologií a špičkově vybaveného zázemí.

ikona ženské tváře se stetoskopem značící lékaře

ELITNÍ
TÝM
LÉKAŘŮ

Pečovat o vás budou ti nejlepší lékaři z oboru, za jejichž znalostmi a know-how stojí vedoucí lékařka MUDr. Věra Terzijská.

Jak se k nám dostanete

METREM B

Od stanice Náměstí Republiky je to k nám 200 m (asi 2 minuty) pěšky ulicí Na Poříčí.

Tramvají 6, 8, 15, 26

Zastávka se jmenuje Náměstí Republiky je to k nám 150 m pěšky ulicí Na Poříčí.

VLAKEM

Masarykovo nádraží je vzdálené pouze 300 m (asi 3 minuty pěsky).

Autem

V okolí je modrá parkovací zóna. S klinikou sousedí parkování OC Palladium.

klinika v Google mapách

Mohli jste nás vidět v médiích

logo pořadu život ve hvězdách TV nova
logo časopisu vogue
logo časopisu forbes
logo časopisu playboy
logo magazínu estetika
logo časopisu dolcevita