Snímatelná rovnátka vyžadují spolupráci pacienta, k doléčení vad u dětí jsou však ideální

Nošení snímatelných (hovorově vyndavacích či sundavacích) rovnátek,odborně nazývaných jako retenční dlaha, se týká především menších dětí a převážně těch s lehčími ortodontickými vadami. Své místo mají jak v přípravné fázi před aplikací fixních rovnátek, tak po samotné léčbě, kdy drží zuby v požadované pozici. Jak se od fixních rovnátek liší a v čem tkví jejich výhody i nevýhody?
rezervujte si svůj termín

Ze statistických údajů České ortodontické společnosti vyplývá, že až 85 % Čechů má určitou vadu chrupu. Velká část z nich přitom problém neřeší, obzvlášť nemá-li vada vliv na funkci či estetiku zubů. V opačném případě velmi často dojde k uvědomění nedokonalosti až v dospělosti, kdy mohou křivé zuby člověku snižovat sebevědomí a ovlivňovat jeho psychiku.

Nejen z tohoto důvodu je lepší řešit ortodontické vady udětí již v útlém věku a předejít tak náročnější, a mnohdy i nákladnější, léčbě v budoucnu.

Krásný úsměv začíná v dětství

Doplňková léčba ortodontických vad

Pro správný vývoj zubů i jejich fixaci

Ideální proděti ve věku 7–12 let

Nosí se pouze 8–10 hodin denně

Finančně dostupné řešení

Ocení zejména rodiče

Co způsobuje ortodontické vady zubů?

Ortodontické vady se jednak dědí a jednak mohou vzniknout i v období vývoje zubů například tím, že v zubním oblouku není dostatek místa. Nesrovnalost v postavení zubů či skusu by měl odhalit vždy zubař v rámci běžné prevence a v případě potřeby vám doporučit návštěvu ortodoncie. Teprve ortodontista může vám či dítěti navrhnout kroky, které povedou k nápravě a krásnému úsměvu.

Snímatelná vs. fixní rovnátka

Jak už název napovídá, se snímatelnými rovnátky je možné na rozdíl od fixních i v průběhu léčby manipulovat. Malá destička z pryskyřice opatřená kovovými komponenty nemá efekt kontinuálního tlaku jako fixní aparát a svou práci odvádí hlavně v noci. Slouží převážně jako , která má zuby připravit na nasazení zámečkových rovnátek nebo naopak po skončení léčby fixním aparátem zajistit, že se zuby nevrátí do původní polohy.

Léčba čistě snímatelným rovnátkem možná je, ale dochází k ní zcela výjimečně, a to zejména u drobnějších ortodontických vad, jako je například zákus nebo hluboký skus. U složitějších anomálií se tak ortodontická léčba kombinuje, aby byl výsledek co nejlepší. U dětí starších 12 let ztrácí léčba výhradně snímatelnými rovnátky význam a v moderní stomatologii se využívají fixní rovnátka či neviditelná rovnátka Invisalign.

Jaké jsou výhody a nevýhody snímatelných rovnátek?

To, co lze považovat u snímatelných rovnátek za výhodu, může být zároveň i nevýhodou. Rovnátka zuby fixují po dobu zhruba 8–10 hodin denně, přičemž na jídlo i sport se z úst vyndávají. Dlaha se tak na rozdíl od fixních aparátů nestane součástí života pacienta, neboť léčba probíhá zpravidla v noci. Může chvíli trvat, než si zuby na rovnátko zvyknou, nicméně možné podráždění úst zámečky odpadá.

Na druhou stranu snímatelná rovnátka vyžadují aktivní spolupráci a přesné dodržování pokynů lékaře. Zanedbání během léčby, typicky ve stabilizační fázi, může snížit její úspěšnost a zavinit posun zubů v čelisti.

rezervujte si svůj termín volejte +420 211 153 603

Volejte kdykoli od pondělí do pátku mezi 7:30 – 19:00

Jak probíhá léčba snímatelnými rovnátky v RP CLINIC?

I zdraví zubů má svou cenu

Není cennější investice než té do vlastního zdraví. Veškeré zákroky včetně ortodontické léčby rovnátky u nás provádí pouze špičkoví odborníci v oblasti zubní medicíny a ortodoncie, jsou tedy naprosto bezpečné a účinné. Naši zubní lékaři se nejenže neustále vzdělávají v ČR i zahraničí, ale učí se od nich i konkurence. Zakládáme si na empatickém a diskrétním přístupu s využitím moderních technologií i postupů.

Snímací rovnátko jednoduché

od 4 500 Kč

Snímací rovnátko složité

od 6 500 Kč

objednejte se na termínvolejte +420 211 153 603

Volejte kdykoli od pondělí do pátku mezi 7:30 – 19:00

Stáhněte si ceník

Nechte nám e-mail a my vám zašleme kompletní ceník procedur RP CLINIC.

Děkujeme.
stáhnout ceník v pdf
Zároveň vám zasíláme odkaz na stažení do mailu.
Oooops. Něco se nepodařilo. Zkusete to prosím znovu.

Mohou vám pomoci i tyto procedury:

fixní rovnátkabezbolestné ošetřeníneviditelná rovnátka3D rentgen

Nejspíše řešíte...

rovnátka a křivé zuby

Co je dobré vědět o rovnání zubů?

Kdy je léčba snímatelnými rovnátky vhodná?

Snímatelná rovnátka slouží převážně jako doplňková léčba, která má zuby připravit na nasazení fixního aparátu, případně po skončení léčby udržet zuby v požadované poloze. Výjimkou jsou lehčí ortodontické vady, u nichž může být léčba snímatelným rovnátkem dostatečná.

Jak často je nutné snímatelné rovnátko nosit?

Zpravidla to bývá 8–10 hodin denně, ale u každého pacienta je to individuální. Léčba probíhá především v noci a během jídla či sportu se z úst rovnátko vyjímá.

Je léčba snímatelnými rovnátky bolestivá?

Není – na rozdíl od fixního rovnátka zde nehrozí otlaky a možné podráždění úst. Pacient může ze začátku pociťovat nanejvýš mírný tlak.

Nechte se ošetřit v nádherných prostorách RP CLINIC

recepce a odpočinková zóna pro pacienty dentální sekce rp clinic

Nepropásněte novinky a tajné tipy od lékařů

Nechte nám e-mail a my vám čas od času zašleme novinky, akce nebo tajné tipy od našich lékařů.

Děkujeme.
Až bude něco nového, budete o tom vědět první.
Oooops. Něco se nepodařilo. Zkusete to prosím znovu.

Jak se k nám dostat

METREM B

Od zastávky Náměstí Republiky je to k nám 200 m (asi 2 minuty) pěšky ulicí Na Poříčí.

Tramvají 6, 8, 15, 26

Zastávka se jmenuje Náměstí Republiky je to k nám 150 m pěšky ulicí Na Poříčí.

VLAKEM

Masarykovo nádraží je vzdálené pouze 300 m (asi 3 minuty pěsky).

Autem

V okolí je modrá parkovací zóna. S klinikou sousedí parkování OC Palladium.

klinika v Google mapách

Mohli jste nás vidět v médiích

logo pořadu život ve hvězdách TV nova
logo časopisu vogue
logo časopisu forbes
logo časopisu playboy
logo magazínu estetika
logo časopisu dolcevita

Zažijte nejmodernější technologie v praxi

Využíváme nejlepší dostupné vybavení za miliony korun, třeba nejúčinnější laser současnosti Fotona SP Dynamis Pro  nebo speciální a extrémně výkonné zubní mikroskopy.

Splňujeme nejpřísnější normy a certifikace

certifikace 9001 ISO logo

Splňujeme přísnou normu ISO 9001 pro jakostní a procesní řízení. Nastavení standardů certifikace nám umožňuje efektivně reagovat na potřeby našich pacientů a nabízet péči nejvyšší možné kvality.

logo normy iso 27001 pro zdravotnická zařízení a bezpečnost informací

Ochrana dat a informací o klientech je pro nás absolutní prioritou. Proto jsme se zavázali k certifikaci ISO 27001. Tento závazek nám umožňuje efektivně ochraňovat citlivé informace a reagovat na aktuální bezpečnostní výzvy.